Kategorie

Jak podłączyć kilka kamer IP do rejestratora IP NVR?

W przypadku kamer analogowych, ahd, hd cvi i im podobnym zwykle nie ma problemów z podłączeniem kamer do rejestratora, gdyż podłączamy jedną kamerę pod jedno gniazdo i już będziemy mieć obraz na ekranie. Bardziej skomplikowane jest podłaczenie kamery IP do rejestratora sieciowego, bo po zarobieniu przewodu okazuje się, że mamy tylko jedno gniazdo1 w rejestratorze 8-kanałowym. Co wtedy?

Ilustracja 1: Tył rejestratora sieciowego 8-kanałowego


Wtedy mamy dwie podstawowe opcje:
- umówić instalatora, zapłacić i mieć w tajemniczy sposób wszystko zrobione
- samemu zainteresować się konstrukcją sieci i powoli wszystko samemu skonfigurować

Przyjrzyjmy się bliżej jednak tej drugiej opcji.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że w ponniższym poradniku zakładamy już poprawną konstukcję sieci, rozłożenie przewodów, zaplanowany sposób zasilania kamer itp.

Najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić jest zmiana adresu IP kamer. Jak wszyscy doskonale wiemy, jeżeli są dwa lub więcej urządzeń o tym samym adresie IP to zwykle żadne z nich nie będzie działać poprawnie. Jeżeli wszystkie nasze kamery są od jednego producenta to najprawdopodobniej też będą posiadały taki sam – fabryczny – adres IP. Przed przystąpieniem do kolejnych punktów należy mieć już rozplanowane jakich adresów będziemy używać. Jest to naszym zdaniem najprostsze rozwiązanie.

Przykładowe rozplanowanie adresów IP
10.0.0.60 - kamera 1
10.0.0.61 - kamera 2
10.0.0.62 - kamera 3
10.0.0.63 - kamera 4
10.0.0.64 - rejestrator


1. Pierwszym krokiem będzie ustalenie jaki adres sieciowy aktualnie posiada kamera. Jeżeli kamera jest nowa zwykle ten adres będzie napisany na pudełku urządzenia, na naklejce na kamerze lub w intrukcji obsługi. Przykładowo 192.168.1.108
a. Kamerę należy podpiąć do karty sieciowej komputera lub laptopa (kamerę oczywiście należy również zasilić).
b. Zmienić adres karty sieciowej komputera, tak żeby pracowała w tej samej grupie adresów np. 192.168.1.75
2. Logowanie
a. Poprzez najprostszą przeglądarkę internetową (Internet Explorer) należy wejść na stronę WEB kamery poprzez wpisanie jej adresu tj. http://192.168.1.108
b. W tym momencie bardzo często będziemy zmuszeni pobrać plugin pozwalający przeglądarce na poprawną komunikację przeglądarki z kamerą. Następnie należy zalogować się do kamery używająć poprawnego loginu oraz hasła (bardzo często standardem jest admin – admin).
c. Po zalogowaniu się do kamery należy znaleźć ustawienia karty sieciowej i zmienić adres IP kamery na pożądany (bardzo często należy zmienić również adres bramy). W zależności od oprogramowania kamery może ta opcja różnie być umiejscowiona. Poniżej przykładowy dostęp:
3. Po zmianie adresu kamerę możemy już podpiąc do switcha, zasilić ją i dodać w rejestratorze. Należy też pamiętać o odpowienim zasileniu kamery.

Punkty 2-3 należy powtórzyć dla każdej z kamer. Należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu rejestratora i połączeniu rejestratora oraz switcha łączącego kamery. Na koniec warto przywrócić oryginalne ustawienia karty sieciowej komputera.

1 W przypadku rejestratorów z wbudowanym switchem PoE podłączanie kamer wygląda trochę inaczej.