Kategorie

Newsletter

Zestawy do monitoringu

Poprawne wybranie zestawu do monitoringu do obiektu wymaga często trochę wyobraźni przestrzennej i sporo wiedzy. Na bazie czego w takim razie możemy i powinniśmy się kierować wybierająć najodpowiedniejsze urządzenia do naszego obiektu? Wiadomo, że jednym z ważniejszych aspektów zawsze będzie stanowić koszt, lecz należy mieć na uwadze też to, że kto chce nadmiernie oszczędzać... zwykle płaci dwa razy. Zanim jednak zaczniemy rozważania na co trzeba zwracać koniecznie uwagę, a co jest tylko dodatkiem zatrzymajmy się na chwilę nad samym pojęciem "zestawu". Zestaw do monitoringu, czyli komplet urządzeń pozwalający nam osiągnięcie zamierzonego celu. W tym przypadku synonimem może być również "system monitoringu", czyli tak właściwie zbiór urządzeń, które działają do osiągnięcia wyższego celu, a gdzie pojedyńczy element tego systemu sam nie mógł by tego osiągnąć. Co za tym idzie – gdy szukamy zestawu do monitoringu zwróćmy uwagę na to czy rzeczywiście wszystko jest co potrzebujemy do uruchomienia monitoringu (nasze zestawy są zaplanowane pod tym kątem).


Pierwszym czynnikiem do poruszenia w tym wywodzie jest bardzo ważne i często poruszane pytanie – jakie kamery wybrać do rejestratora. Oczywistym jest, żeby były to urządzenia z tego samego systemu (tj. przykładowo jeżeli posiadamy już rejestrator IP to wybieramy również kamery IP). Cecha bardzo oczywista, lecz doświadczyliśmy już wielokrotnie się z zupełnie innym i nieodpowiedzialnym podejściem co powodowało późniejsze komplikacje. Przygotowane przez nas zestawy mają już odpowiednio dobrane kamery z rejestratorami. Dalej idąc – też jedno z najczęstszych pytań: czy wybrać kamery kopułowe czy tubowe? Pytanie znów pozostawiamy otwarte, gdyż poprawnej odpowiedzi na to prawdopodobnie nie ma. Ważne, żeby kamery montowane na zewnątrz były szczelne, a kształt obudowy to już nasz osobisty wybór (czasami kopułkowe kamery lepiej wyglądają na danym obiekcie lepiej niż tubowe, a czasami na odwrót). Kamery posiadają też kilka ważnych inych cech, na które musimy zwrócić uwagę – obiektyw, rozdzielczość działania, a także pozostałe "dodatkowe cechy". Jeżeli chodzi o obiektyw zwróćmy uwagę czy ma on możliwość regulacji, oraz także czy jest to nam po prostu potrzebne. Z kolei rozdzielczość, to już wiadomo - im wyższa tym lepiej i lepsza będzie rozpoznawalność szczegółów, tylko miejmy też na uwadze, że wraz ze wzrostem rozdzielczości będzie też zwiększały się koszty (na szczęście już nie tak bardzo jak kilka lat temu).


Przykładowe zestawy do monitoringu


W przypadku samego rejestratora też warto pomyśleć na początku czy nie będziemy rozbudowywać systemu w przyszłości. Czasami warto na początku zainwestować parę złotych więcej w rejestrator o większych możliwościach rozbudowy, żeby w przyszłości móc dodać tylko kamery bez potrzeby zmieniania całego systemu. Kolejną ważną cechą rejestratora jest liczba obsługiwanych dysków. Tak jak w przypadku liczby kanałów w rejestratorze, tak maksymalna liczba dysków pozwoli nam na szybką rozbudowę w przyszłości.


W tym miejscu warto wziąć pod uwagę też coś co wywodzi się z dwóch poprzednich punktów. Liczba kamer – nie każdy dom będzie potrzebował zestawu 16-kamerowego i w drugą stronę, nie na każdym magazynie wystarczający będzie zestaw z dwiema kamerami. Kamery mają określony kąt widzenia (najczęściej dochodzi maksymalnie do 90°), co trzeba rozważnie przemyśleć przy planowaniu monitoringu na obiekcie. Czasami warto dane miejsce obserwować z dwóch kamer jednocześnie, lecz na przykład o różnych parametrach kąta obserwacji. Takie zastosowanie bardzo dobrze sprawdza się np. w sklepach gdy mamy jedną kamerę, która rejestruje całościowo obraz ze sklepu oraz dodatkowa, która bardzo dokładnie obserwuje okolice kasy fiskalnej. W przypadku domu można uruchomić kamery bardzo podobnie! Jedna kamera ogólnie obserwuje teren przed budynkiem, natomiast druga szczególowo rejestruje np. furtkę. Takie rozplanowanie zdecydowanie poprawi kontrolę bezpieczeństwa, lecz konieczna jest taka analiza wcześniej.
Jeżeli mówimy o zestawach monitoringu nie można zaprzestać na kamerach i rejestratorze. Ważnym czynnikiem są też dodatkowe rzeczy, które wchodzą w skład – takie jak chociażby zasilacz i użyty przewód. Takie artykuły stanowią tylko procent wartości całego zestawu do monitoringu, lecz stanowią o skutecznym działaniu całego sprzętu. Samego przewodu zawsze warto mieć chociaż trochę w zapasie. Lepiej, żeby zostało tylko kilka metrów, niż żeby zabrakło aż dwudziestu centymetrów.


Na sam koniec kiedy już wiemy na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając zestaw do monitoringu wybierzmy system na którym będzie opierał się nasz monitoring. Najwyższą jakość obsewacji uzyskamy w systemach IP, dodatkowo w tym systemie możemy wykorzystać istniejącą sieć LAN. Pierwsze uruchomienie takiego systemu może być nieco trudniejsze od klasycznego systemu, lecz zawsze można zerknąć na nasze poradniki jak podłączyć kamery. Systemy IP bardzo dobrze sprawdzają się na rozległych obiektach. Kamery IP posiadają też bardzo specjalistyczne funkcje, które zapewnią odpowiednią jakość widzenia. Innym system który zapewni nam bardzo dobrą jakość obrazu, a jednocześnie trochę mniej obciąży nasz budżet to HDCVI lub Turbo HD. Systemy HDCVI oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny, jednocześnie oferując bardzo dobrą jakość widzenia. Z dobrych kamer HDCVI, uzyskamy obraz nawet FullHD, prawie identyczny jak w systemie IP. Systemy HDCVI można uruchomić na wsześniej przygotowanym przewodzie koncentrycznym lub na skrętce UTP poprzez odpowiednio zarobione wtyki. Alternatywę stanowi system TurboHD od Hikvision, gdzie górną granicę stanowi jakość aż 3Mpix! Zestaw kamer TurboHD to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego kto lubi perfekcyjnie przygotowany sprzęt nawet do najbardziej wymagających zadań. Kolejny wybór może paść na system AHD, który stanowi nieco tańszy wariant monitoringu. Obraz z kamer AHD będzie bardzo wyraźny i na pewno odpowiedni do większości zastosowań. Systemy AHD znajdują zastosowanie na wielu obiektach i idealnie wypełniają lukę po systemach analogowych. Każdy z tych systemów posiada szereg zalet, które mogą usprawnić działanie monitoringu na obiekcie. W przypadku niepewności najlepiej zapytać sprzedawcę.autor: Damian Smoliński

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o zestawach do monitoringu?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać