Kategorie

Newsletter

Zasilanie POE - gdzie i dlaczego warto zastosować?

Przy projektowaniu systemu monitoringu jednym z najważniejszych rzeczy jakie trzeba uwzględnić to zasilanie urządzeń rozmieszczonych na obiekcie. Najczęściej spotykanym sposobem do poprawnego uruchomienia urządzeń to poprowadzenie napięcia osobnym przewodem od zasilacza lub rozgałęźnika do każdego z urządzeń. Takie rozwiązanie stosowane jest we wszystkich starszych systemach telewizji przemysłowej, a także w nowszych monitoringach AHD, HDCVI oraz TurboHD. Jednak w przypadku systemów telewizji IP, która wyposażona jest dodatkową funkcję możemy również zasilanie poprowadzić jednym przewodem. Czym to w takim przypadku tak na prawdę jest i gdzie to można zastosować? Zapraszam do tekstu.

Systemy IP wyposażone w zasilanie PoE zgodne z standardem IEEE 802.3af pozwalają na uruchomienie urządzeń przy pomocy tylko jednego przewodu który dostarcza zarówno dane oraz zasilanie. Co za tym idzie w przypadku systemu monitoringu IP wystarczy poprowadzić jeden przewód do kamery w celu jej podłączenia i uruchomienia. Jedyne co jest wymagane to, żeby zarówno kamera jak i urządzenie zasilające obsługiwało standard PoE.

Warto w tym miejscu poświęcić chwilę i poruszyć temat jakie urządzenia mogą ten standard posiadać. Oczywistą sprawą jest to, że w tym momencie większość kamer już posiada możliowść zasilania PoE i zdecydowanie ułatwia to montaż kamer na obiekcie. Sygnał taki może zostać poprowadzy na przykład ze switcha PoE (np. S54 Pulsara) lub rejestratora z wbudowanym switchem PoE (np. DS-7608NI-E2/8P/A Hikvision). Switch PoE jest to autonomiczne urządzenie, które posiada standardowe zastosowanie zwykłego przełącznika, lecz posiada na przykład kilka (lub wszystkie) porty z możliwością zasilania PoE. Co to tak właściwie dla nas znaczy – jeżeli podłączymy do takiego switcha kamery które nie posiadają PoE to ten moduł się nie załączy, a nasza kamera będzie bezpiecznie działać. Jak w takim przypadku działa rejestrator wbudowany ze switchem PoE? Upraszczając sprawę można powiedzieć, że taki rejestrator po prostu posiada dwie karty sieciowe – jedną od płyty głównej rejestrator i jedną od zintegrowanego w obudowanie switcha. Takie rozwiązanie najczęściej wymaga dodatkowej wstępnej konfiguracji, lecz w wielu przypadkach jeszcze ułatwia uruchomienia całego systemu telewizji przemysłowej. Użycie systemu opierającym się na zasilaniu PoE jest bardzo wygodne i pozwala na schludniejsze rozłożenie przewodów.


"Przewód UTP zakończony wtykiem RJ-45 Przykładowy switch pozwalający na zasilanie do 4 urządzeń przy pomocy PoE


Czy w takim przypadku użycie zasilania PoE nie nosi znamion żadnych problemów z użytkowaniem? Otóż jest coś na co trzeba zwrócić uwagę – maksymalna odległość dzieląca urzadzenia nie może przekraczać 100m. Dodatkowo trzeba uważnie sprawdzić maksymalną wydajność prądową switcha PoE i policzyć ile urządzeń tam możemy podłączyć. Najważniejszą czynnością będzie poprawne ustawienie urządzeń i zarobienie przewodu – nawet najlepszy sprzęt nie ruszy kiedy źle zaciśniemy wtyk RJ. Co za tym idzie zasilanie PoE jest zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań na jakie możemy liczyć w wielu warunkach.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej na temat zasilania PoE?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać