Kategorie

Newsletter

Systemy RACK - gdzie zastosować?

Kiedy planujemy systemy telewizji przemysłowej, kontroli dostępu, a przede wszystkim też całych systemów sieci LAN chcemy, żeby nasze urządzenia były w pełni bezpieczne. Dodatkowo jeżeli chcemy zabezpieczyć całe systemy powinno nam zależeć na odpowiednim zabezpieczeniu łączących przewodów oraz samych urządzeń (np. rejestratorów, serwerów). W tym celu doskonale sprawdzają się szafy RACK, które zabezpieczoną ważne urządzenia, do których nie potrzebujemy na codzien pełnego fizycznego dostępu. Szafy RACK to ustandaryzowane wymiarami i parametrami szafy oraz stojaki dla urządzeń teleinformatycznych, w których możemy podłączyć wiele urządzeń komputerowych. Konstrukcje takie sprawdzają się też w teletechnice, energetyce, pomieszczeniach technicznych i przykładowo studiach nagraniowych. Ze względu na szeroki asortyment akcesoriów do szaf RACK, bardzo często jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Do najpopularniejszych producentów szaf RACK zaliczymy Linkbasic oraz Netrack.Kiedy już zrozumiemy potrzebę szafy RACK, należy wybrać też odpowiedni wymiar i rodzaj szafy do zastosowania. Jedna osoba zmieści wszystkie potrzebne urządzenia do szafy 6U, a z drugiej strony niejeden obiekt będzie potrzebował bardzo dużej szafy 27U. Wszystko zależy od rozplanowanego na początku zapotrzebowania miejsca. Jednostka U to z ang. Unit, czyli... po prostu jednostka. Ustandaryzowana miara U pozwala dokładnie rozpalnować zapotrzebowanie na miejsce z prostego względu, że zdecydowana większość urządzeń przeznaczonych do szaf RACK posiada w specyfikacji dokładny opis w jednostkach U. Drugi parametr wymiaru na który zwrócimy uwagę to głębokość oraz szerokość. Są to podstawy na które powinniśmy zwrócić uwagę , a o których nie zawsze pamiętamy. I tak samo jak w przypadku U, tutaj szafki mogą być np. o głębokości 450mm lub głębsze 600mm. W tym wszystkim warto jeszcze znaleźć trochę dodatkowego miejsca dla chłodzenia, uporządkowania kabli i dodatkowych akcesorii. Wśród pozostałych parametrów warto wybrać czy szafa ma być wisząca lub stojąca, jej kolor, a także np. czy ma mieć przeszkolone drzwi.

Kiedy już wybraliśmy wstępnie parametry szafy, która nas interesuje zwróćmy uwagę na dwie największe korzyści jakie płyną z rozmieszczenia urządzeń w szafie RACK. Pierwszą cechą, która też będzie później wpływać na kolejne będzie możliwość schludnego rozplanowania i przyłączania urządzeń. Kiedy mamy wszystkie urządzenia i połączenia profesjonalnie rozplanowane, będziemy mieli pewność, że nas nic nie zaskoczy. Dodatkowo zaprojektowane i zabezpieczone połączenia będą niepodatne na działanie czynników zewnętrznych, które by miały miejsce w normalnych, nieuporządkowanych warunkach. Zabezpieczone przewody i połączenia między urządzeniami to zawsze jeden potencjalny problem mniej. Dodatkowo kiedy same przewody są zabezpieczone to samo tyczy się urządzeń. Rejestratory CCTV, serwery i dodatkowe urządzenia będą poza dostępem nieautoryzowanych dostępów, a osoba niepowołona nie będzie miała możliwości nawet się do nich zbliżyć. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy potencjalny złodziej "przypadkiem" wchodzi do pomieszczenia z zabezpieczonymi szafą RACK urządzeniami. Gdy urządzenia będą szczelnie zamknięte wewnątrz szafy potencjalny złodziej będzie musiał porzucić plan i pozostawić szafę RACK spokojnie.

W ramach podsumowania warto przypomnieć, że szafy RACK stosowane są w większości profesjonalnych firm, instytucji publicznych i w wielu prywatnych domach. Założenie jest bardzo proste i skutecznie, więc jężeli można to zawsze powinno dbać o bezpieczeństwo swoich urządzeń na obiekcie przy pomocy szaf RACK.autor: Bartłomiej Czaja

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej na temat systemów RACK?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać