Kategorie

Newsletter

Monitoring zwierząt hodowlanych i sprzętu rolniczego

Zabezpieczenie obiektu i mienia przy pomocy kamer monitoringu nie dotyczy tylko osób mieszkających w dużych aglomeracjach, małych czy dużych firm i sklepów. Ze względu na swoją wartość na dodatkowe zabezpieczenia zasługuje cały osprzęt rolniczy, teren przedsiębiorstwa rolniczego, a niekiedy także trzoda chlewna i bydło. Bardzo często spotykamy się z monitoringami parkingów, a warto mieć na uwadze to, że często maszyny rolnicze stanowią o wiele większą wartość niż większość samochodów na parkingach. Jeżeli chodzi o sam teren warto zainwestować chociaż w obwodową obserwację terenu gdzie znajdują się najważniejsze budynki - tak by nikt niezauważony nie mógł podejść. Następne w kolejności będzie monitoring pomieszczeń, dzięki temu będziemy mogli dokładnie obserwować pracowników, a jeżeli pojawiłby się ktoś niepowołany to też dokładnie go dostrzeżemy. Jeżeli stanowić będzie to dla nas dużą wagę zainstalować monitoring można także do obserwacji zwierząt lub chociaż jego części.


Zestawy do monitoringu 2Mpix Full HD


Z powyższej opinii wynika jasno - jest sporo punktów do obserwacji, których nie można pozostawić samych sobie. Co za tym idzie w kwestii doboru sprzętu jest jasne - urządzenie rejestrujące musi być wyposażone w możliwość obsługi dużej liczby kamer jednocześnie, a także przygotowane w ten sposób by przetrzymywać zapisany obraz na wystarczająco długi czas. Obiekty mogą być bardzo obszerne, a kamery bardzo oddalone od siebie - warto w takim przypadku użyć przewodu UTP, czyli skrętki komputerowej. Uruchomiony na niej monitoring HDCVI FullHD może działać nawet na odległości 300m. Zasilanie w takim przypadku należy zaplanować z najbliższego możliwego punktu. Mały zasilacz 1-amperowy na pewno wystarczy na każdą z kamer (np. PSC12010). Jeżeli chcemy zastosować jakiś wspólny zasilacz zdecydowanie polecamy zasilacze impulsowe Pulsara (dla ośmiu kamer np. PSDC08128) i poprowadzenie zasilania przewodem OMY.


W kwestii wyboru kamer najlepszym wyborem pozostanie system HDCVI w rozdzielczości 2Mpix Full HD. Wystarczy dobrać obudowę i rodzaj obiektywu. W środku pomieszczeń przyjęło się montować kopułki, natomiast tuby na zewnątrz, lecz oczywiście można to dowolnie sprecyzować. Obiektyw można wybierać z pośród dwóch typów - stało- lub zmienno- ogniskowy. W przypadku kiedy potrzebujemy dokładnie zbierać obraz z niewielkiego obszaru lub potrzebujemy bardzo szeroko widzieć - słusznym wyborem będzie kamera z regulowanym obiektywem. W innym przypadku kamera stałoognioskowa na pewno spełni swoją rolę.

Warto poruszyć tutaj temat kamer szybkoobrowych i kamer działających bezprzewodowo. Kamery wyposażone w moduł PTZ raczej nie sprawdzą się na takim obiekcie, chyba że stale będziemy przebywać i sterować kamerą. Z kolei urządzenia potrzebne do uruchomienia kamery bezprzewodowo generują spore koszty, lecz jeżeli jest to wymagane to można w ten sposób uruchomić przynajmniej część z kamer, lecz o tym w osobnym artykule.autor: Damian Smoliński

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o systemach monitoringu?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać