Kategorie

Newsletter

Monitoring parkingu

Kiedy mamy do zabezpieczenia większe, często otwarte przestrzenie bardzo często mamy do czynienia z miejscem gdzie parkują samochody i inne pojazdy. W centrach handlowych, na placach i prywatnych parkingach może dojść do stłuczki, a czasem nawet do aktu wandalizmu. Dokładny monitoring parkingu na pewno pomoże przy wyjaśnianiu całego zajścia.


Każdy chyba miał taką sytuacje, albo o takiej słyszał, że podchodząc do samochodu zauważamy wgniecenie, przetarcie lub ślad po ostrym przedmiocie po całej długości samochodu. Oprócz nieprzeniknionej złości mamy też chęć znaleźć sprawcę, jednak bez dowodów nie ma mowy o identyfikacji sprawcy i pociągnięcia go do odpowiedzialności. Nawet prosty monitoring parkingu pomoże nam w udokumentowaniu zajścia. Kiedy planujemy taki montaż warto pamiętać, by kamery obejmowały parking dokładnie jak to możliwe. Dodatkowo zachęcamy do dokładnej obserwacji wjazdów i wejść - wtedy nikt na parking nie wejdzie niepostrzeżony. Może jest to stwierdzenie mało oryginalne, lecz żeby monitoring parking był skuteczny powinniśmy kamerami objąć cały parking zakresem widzenia kamer. W tym miejscu warto poruszyć temat kamer szybkoobrotowych, bardzo często spotykanych na dużych obiektach i skrzyżowaniach. Taka kamera na parkingu może pełnić funkcję dodatkowej kamery pozostawionej do obsługi np. ochrony. Ze względu na to, że taka kamera może mieć ustalone trasy po której ma się poruszać, może się tak stać, że akurat w momencie zajścia będzie miała obiektyw skierowany w inną stronę. Z tego powodu lepiej mieć zamontowane kamery ze stałym polem obserwacji.


Kamera IP obrotowa, FullHD Kamera Obrotowa IP, 2.7-11mm Kamera IP obrotowa mini PTZ


Samej specyfikacji technicznej też trzeba poświęcić trochę czasu. Kamery będą działać w różnych, często ciężkich warunkach. Warto zaopatrzyć się kamery w szczelnej obudowie i z wbudowanym promiennikiem podczerwieni. Co do samej jakości obrazu minimum na dzisiejsze standardy to jakość HD. To co wiele osób ignoruje to sam obiektyw w wybranej kamerze, a musi być odpowiednio dobrany do obserwowanego punktu. W większości przypadków dobrze się sprawdzi klasyczne 3,6mm, lecz strategiczne punkty mogą wymagać profesjonalnie wybranych kamer.
Czas zapisu obrazu z parkingu też musi być skrupulatnie zaplanowany. Obraz w najwyższej jakości i płynności zajmuje bardzo dużo miejsca na dysku, a jesteśmy ograniczeni nie tylko pojemnością dysku, lecz także maksymalną liczbą obsługiwanych dysków twardych. Na szczęście zapis w przypadku parkingu nie musi być taki bardzo płynny, a poszczególne kamery można różnicować względem siebie w kwestii liczby klatek na sekundę. Jeżeli mamy tak kamerę ustawioną by odczytywała tablicę rejestracyjną to ona zwyczajnie musi mieć bardzo płynny obraz, natomiast pozostałe - takie ogólne do poglądu - wcale nie wymagają idealnej płynności działania. Podsumowując - jeżeli chcemy zabezpieczyć parking, w pierwszej fazie działania musimy dokładnie rozplanować gdzie i jakie kamery umieścimy. Parking powinien być dokładnie obserwowany, ze szczególnym uwzględnieniem strategicznych punktów.autor: Marek Kowalczyk

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o systemach monitoringu?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
   
   
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
   
Zobacz jak dojechać