Kategorie

Newsletter

Monitoring magazynu

Monitoring magazynu to jedna z ważniejszych rzeczy o których powinien pomyśleć każdy przedsiębiorca, który posiada nawet niewielkie zaplecze na którym magazynuje towary. Na magazynie co prawda zwykle znajduje się niewielka liczba osób, a każda z nich jest znana, więc nie problemów z identyfikacją postaci. Problemem który rozwiązuje monitoring magazynu to obserwacja procesów zachodzących na obiekcie. Codziennie na takim magazynie towar jest przyjmowany, transportowany, pakowany, wydawany itd. nawet prosty monitoring potrafi pomóc rozwiązać sporo spornych spraw odnośnie uszkodzeń czy błędów w wysyłce. Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając system CCTV do magazynu?


Pierwszym najbardziej podstawowym parametrem na jaki musimy zwrócić uwagę, a najczęściej i tak na to patrzymy jest sama jakość obrazu. Wiadomo - im lepsza rozdzielczość obrazu tym wyższa rozpoznawalność. Kiedy odległości nie są duże można zaoszczędzić wybierając tańsze produkty, jednak minimum w tym momencie stanowią kamery HD. Z drugiej strony to czego często nie uwzględniamy to sam obiektyw kamery i użyte w kamerze technologie.


Przykładowe zestawy które świetnie się sprawdzą jako monitoring magazynu
Monitoring magazynu - zestaw do monitoringu magazynu Monitoring magazynu - zestaw do monitoringu magazynu
Monitoring magazynu - zestaw do monitoringu magazynu Monitoring magazynu - zestaw do monitoringu magazynu

Liczba kamer na obiekcie. Dobrej jakości kamery z odpowiednio dobranym obiektywem zapewnią nam dużo informacji, lecz tylko gdy dokładnie będziemy obserwować cały obiekt. Warto obserwować ważne punkty z przynajmniej dwóch kątów (np. alejki miedzy regałami). Wtedy mam pewność, że nic nie umknie ani kamerom ani naszej uwadze. Przeprowadzając rozplanowania urządzeń do monitoringu od razu warto pomyśleć o tym ile docelowo ma się tam znaleźć kamer. Dzięki temu można dobrać odpowiednio duży rejestrator i uniknąć w przyszłości dodatkowych kosztów.

Kolejną rzeczą do rozplanowania na magazynie jest tak zwane “zło konieczne” - przewody. Trzeba tutaj postawić jasną granicę między technologiami wywodzącymi się z analogowej i technologii IP. W przypadku tych drugich nabywamy w niektórych modelach możliwość zasilania PoE - czyli puszczenia jednym przewodem UTP od razu zasilania z sygnałem. W przypadku tych pozostałych zasilanie musi zostać poprowadzone przewodem dwużyłowym np. OMY.


Czas zapisu warto ustalić w okolicach 14 dni - na magazynie może zdarzyć się sytuacja, że trzeba sprawdzić zdarzenie, zachowania nawet do kilkunastu dni wstecz, więc warto tak obliczyć jakość zapisu, liczbę kamer i powierzchnię dysku tak, aby starczyło. Na magazynie raczej nie uświadczymy osób niepowołanych i wystarczyć będzie nawet mała liczba klatek na sekundę z kamery, by dokładnie sprawdzić co się wydarzyło. Co za tym idzie - łatwo uzyskamy wymagany czas zapisu.
Często wymagany jest zdalny podgląd z obiektu na urządzeniach mobilnych, a także wyznaczonych pomieszczeniach. Praktycznie każdy system IP, wpięty do sieci posiada możliwość zdalnego podglądu. Bezproblemowe jest też wyświetlanie obrazu na żywo na wybranych ekranach - to tylko kwestia konstrukcji sieci i zaplanowanych urządzeń. Jeżeli przyjdzie taka potrzeba obraz zapisany na rejestratorze, zawsze bardzo łatwo można wtedy zgrać na pendriva - przez sieć LAN lub bezpośrednio na pamięć przenośną po usb z rejestratora.

Warto zaznaczyć, że sam monitoring magazynu jest tylko jednym z elementów całego systemu, gdzie będzie działać monitoring. W tym przypadku warto rozważyć ze względu na konstrukcję, system monitoringu IP - stosunkowo prosta konstrukcja, łatwa w rozbudowie - jedynie na początku trzeba zaplanować maksymalną liczbę kamer - tak by nawet po jakiś czasie użytkowania nie trzeba było zmieniać urządzenia rejestrującego.autor: Damian Smoliński

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o systemach monitoringu?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać