Kategorie

Newsletter

Monitoring IP

Monitoring IP - zalety i wady? Z kamerami monitoringu spotykamy się prawie codziennie. W pracy, autobusach, urzędach i przy domach. Przy aktualnych tendencjach liczba kamer będzie ciągle rosnąć, lecz jeszcze daleko nam do krajów zachodnich, gdzie liczba ta osiągnęła średnią 1 kamerę na 14 ludzi. Pomimo, że zdecydowana większość z nich stanowią kamery analogowe starego typu, coraz częściej zobaczyć możemy nowoczesne i dokładne kamery IP. Monitoring IP charakteryzuje się wyjątkową jakością działania. Kamery IP dają możliwość obserwacji obiektu nawet w kilkunastu megapikselach, natomiast cały monitoring składający się z takich podzespołów gwarantuje wysoki stopień rozpoznawalności, a to niesie za sobą oczekiwane przez nas bezpieczeństwo. Kamery IP posiadają w porównaniu do zwykłych kamer szereg funkcji i możliwości, które zdecydowanie usprawnią możliwości i jakość działania całego systemu monitoringu IP. W takiej kamerze ustawić możemy, detekcję ruchu, zakrycie obrazu, czas migawki, a nawet w niektórych przypadkach zdalnie wyregulować obiektyw. Wiele kamer różnych producentów, oferuje w większości przypadków bardzo podobny pod względem dodatkowych funkcji sprzęt (np. BCS-TIP3200IR-E oraz DS-2CD2020F-I/4MM)


Prawie wszystkie kamery działają już w standardzie ONVIF, co pozwala na bezproblemowe uruchomienie kamery we współpracy z rejestratorem z innej firmy (np. wspomniane wcześniej kamery z łatwością uruchomimy na rejestratorze PR-NVR0402mini). Dodatkową bardzo ważną, a jednocześnie przyjazną dla użytkownika funkcją jest posiadana przez wiele kamer możliwość zasilania PoE. Wykorzystując urządzenia w tym standardzie możemy poprowadzić sygnał i zasilanie jednym przewodem UTP - stanowi to świetną propozycję przy instalacji i montażu. Obudowa kamery IP zwykle nie będzie bardzo się różnić od kamer analogowych i wywodzących się z technologii analogowej. Istotę stanowi jakość działania i widzenia oraz przewidziane przez producenta możliwości.


Zestaw do monitoringu IP z 2 kamerami Kamera tubowa IP PR-IPT2200 Rejestrator IP PR-NVR0805


Czy po tym szeregu zalet jesteśmy w stanie znaleźć cechę inną niż pozytywną rozwiązań IP? Kwestia ta jest sporna. Monitoring IP ma też zwykle większą cenę, lecz należy pamiętać, że za ceną idzie również wyższa jakość i lepsze możliwości. Dodatkowo cały czas ceny elektroniki spadają, więc dziś spokojnie można sobie pozwolić na monitoring IP (kiedy parę lat temu za podobny sprzęt trzeba było wydać kilkakrotnie więcej pieniędzy). Ewentualną trudność może stanowić system montażu, lecz wystarczy minimalna znajomość konstrukcji sieci komputerowych. Jeżeli posiadamy tego typu wiedzę (lub mamy kogoś bardziej obeznanego) instalacja takiej kamery to czysta przyjemność. Naturalną cechą takiej instalacji oczywiście są lekkie opóźnienia w obrazie, lecz wynika to z konstrukcji sieci - tutaj mała rada, nie walczyć z tym tylko zaakceptować jako specyficzną cechę systemu monitoringu IP. Dodatkowo dla kogoś niezwiązanego wcześniej z monitoringami prawdopodobnie ta cecha będzie nawet niezauważalna.


Na uwagę zasługuje sam system obsługi kamer IP. Każde takie urządzenie posiada wbudowany serwer web, przez który zachodzi obsługa i konfiguracja. Kamery IP traktujemy jako osobne urządzenia w sieci lokalnej, co za tym idzie mogą działać zupełnie autonomicznie. Przy odpowiedniej konfiguracji obraz z kamery może zostać udostępniony w sieci. Oczywiście kamery w pełni wykorzystują swój potencjał dopiero z rejestratorem NVR lub innym urządzeniem rejestrującym cyfrowy obraz na dysku twardym.autor: Marek Kowalczyk

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o monitoringu IP?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
   
   
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
   
Zobacz jak dojechać