Kategorie

Newsletter

Monitoring firmy – przydatne i wielofunkcyjne narzędzie?

W przypadku instalacji monitoringu w firmie możemy natknąć się na niezrozumienie i opór pracowników. Instalacja taka może być początkowo uznawana za "zagrożenie", lecz też bardzo często opór taki można zniwelować poprzez wytłumaczenie celu i konieczności potrzeby takiego systemu. Czemu może więc służyć taki monitoring zamontowany w firmie? Przyjrzyjmy się dokładniej dostępnym opcjom.
Pierwszy i chyba najważniejszy zamysł jaki można przedsięwziąć w przypadku instalacji telewizji przemysłowej w firmie to postawienie na bezpieczeństwo firmy i pracowników. Jaka firma by nie była to prawdopodobnie wielokrotnie w ciągu dnia pojawiają się w niej osoby trzecie – począwszy od stałych współpracowników, kurierzy, klienci itp. Jeżeli chcemy się ustrzec przed działaniami na szkodę firmy, to pierwszym krokiem powinno być przemyślenie instalacji CCTV w firmie. Ze względu na to, że firma może prowadzić między innymi działność handlową to obecność kamer może zdecydowanie zniechęcić potencjalnego złodzieja. Nie szukajmy daleko – obecność wielkich monitorów na wejściu np. do sklepu (gdzie wchodzący ma możliwość zobaczyć swój obraz z kamery CCTV) ma na celu uświadomienie każdej wchodzącej osobie, że jest pod obserwacją. Działanie takie podświadomie zmusza osobę do zachowania zgodnego z ogólnie przyjętymi regułami społecznymi. Jest to jeden z wymiarów bezpieczeństwa, lecz pamiętajmy też o czymś ważniejszym niż posiadane towary w firmie – czyli o bezpieczeństwu fizycznym. Monitoring w firmie może zapobiegać aktom przemocy lub alternatywnie w połączeniu z szybką i zdecydowaną reakcją ochrony zminimalizować szkody. Firma posiada wiele ważnych zasobów na którym powinno nam zależeć. Personel o który chcemy zadbać powinien mieć świadomość, że obecność kamer ma służyć tylko ich dobru, nie przeciwnie.


Monitoring firmy może służyć także odpowiedniej kontroli jakości. Z wysokości kamer możemy bezproblemowo obserwować magazyn, biuro, linię produkcyjną. W przypadku wystąpienia błędu w produkcji, pakowaniu czy obsłudze urządzeń to właśnie system telewizji w firmie pozwoli na sprawdzenie co działo się przed wystąpieniem usterki i poznanie jego genezy. Tego typu kontrola jakości pozwoli na wprowadzanie poprawek do schematów działań i zminimalizuje przyszłe błędy. Kamery używane w firmie pozwalają na dokładną kalibrację działań.

Wybór systemu CCTV do firmy
Decydując się na instalację systemu telewizji przemysłowej w firmie powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę liczbę pomieszczeń, które mają podlegać obserwacji, a także teren zewnętrzny, parking itp. Jeżeli posiadamy rozprowadzone przewody pod instalację monitoringu w firmie warto sprawdzić jaki najkorzystniejszy system możemy uruchomić na takim przewodzie. Powinniśmy postawić na wysoką jakość obrazu, gdzie z kolei jego płynność nie będzie najważniejszym aspektem. Bardzo ważny staje się też czas przechowywania obrazu na dysku, co często spowoduje konieczność użycia największych dysków (lub nawet kilku).
Odpowiednie na pewno będą systemy przynajmniej FullHD lub nawet 4Mpix.

Zestaw FullHD Zestaw 4Mpix

Przy każdym z przypadków warto skonsultować się ze specjalistą i wybrać najodpowiedniejszą opcję.

autor: Damian Smoliński

Masz pytania? Chcesz dostosować najbardziej odpowiedni sprzęt?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać