Kategorie

Newsletter

Monitoring domu

Monitoring domu, podobnie jak i alarm jest podstawowym narzędziem do zabezpieczenia domu i jego okolic. Przy odpowiednio ustawionych i precyzyjnie wybranych kamerach będziemy widzieć kto wszedł na nasz teren oraz dokładnie zobaczymy jakie akcje podejmował. W przypadku gdy będziemy posiadali dom zabezpieczony instalacją telewizji przemysłowej to potencjalny intruz wchodząc na nasz teren będzie musiał dokładnie przemyśleć swoje plany i prawdopodobnie zrezygnuje z całego przedsięwzięcia. W celu zabezpieczenia naszego zdrowia i mienia potrzebujemy tylko dokładnie rozplanować wykorzystanie sprzętu i terenu, który będzie obserwowany, a dalej to już z górki.

Przy naszych domach na pewno znajduje się kilka punków strategicznych które powinny zostać objęte ochroną kamer - furtka, brama, drzwi, ścieżki, garaż, ogród, linia wzdłuż domu, itp. Analizując rozplanowanie monitoringu domu należy szczególnie uwzględnić na początku powyższe punkty, gdyż w tym obszarze występować będzie największe natężenie ruchu. Powyższe wyliczenie ma tylko charakter orientacyjny. Każdy z domów posiada własną klasyfikację punktów ważnych do obserwacji. Strategiczne znaczenie dla planu ochrony obiektu będą miały też wszystkie oficjalne wejścia oraz potencjalne wejścia (takie na przykład jak okna) - tutaj kamery ustawione wzdłuż linii budynku sprawdzają się bardzo dobrze i pozwalają dokładnie obserwować manewry intruzów.

Widok na przód budynku Widok na garaż Widok na tył budynku


Planując monitoring domu trzeba odpowiednio rozważyć dobór kamer względem jakości. Jeżeli zakładamy system monitoringu w domu to unikajmy przedpotopowego sprzętu o wątpliwej jakości działania. Stare kamery analogowe być może jeszcze sprawdzają się na obiektach i służą wiernie od wielu lat, jednak dziś warto postawić na system o rozdzielczości działania kamer przynajmniej w HD. Przy wspomnianych zestawach ekonomicznych w większości przypadków będziemy widzieć tylko ogólny zarys postaci i mało szczegółów. Zestawy w rozdzielczości HD (ahd, hdcvi, ip) w większości przypadków wystarczy do dobrego podglądu terenu i sprawdza się przy identyfikacji osób. Jeżeli mamy takie możliwości warto zainwestować w systemy monitoringu do domu w rozdzielczości 2Mpix lub lepsze.


Kolejnym ważnym tematem może być liczba kamer oraz maksymalna liczba kamer, którą może obsłużyć rejestrator. Temat był wielokrotnie już poruszany (chociażby tutaj), lecz warto napomnieć, że w przypadku domu najlepiej pokryć teren kamerami możliwie jak najdokładniej. Czasami ciężko jest to przewidzieć, dlatego zawsze warto przewidzieć użycie dodatkowych kamer w przyszłości. W wielu przypadkach lepiej jest przygotować instalację pod większą liczbę kamer po to, aby w przyszłości móc szybko i niskim kosztem rozbudować system monitoringu. Dobrym przykładem może być zestaw monitoringu z 4 kamerami, lecz z rejestratorem już 8 kanałowym. Dzięki takiemu zabiegowi nawet długo po pierwszej instalacji będziemy mogli w przyszłości podłączyć dodatkowe dwie kamery, bez konieczności wymiany sprzętu.

Wszystko w porządku, kiedy już mamy przygotowaną instalację i dobrze rozplanowane kamery, lecz nawet najlepsze kamery działające w systemach monitoringu domu mogą nie dać wystarczająco dobrego obrazu jeżeli odległość do punktu jest bardzo duża. Przy większych warto zainwestować w kamery z regulowanym obiektywem. System zoomu jaki jest używany w kamerach z regulowanym obiektywem przedstawia najlepiej artykuł, a prostą wizualizację można zobaczyć na youtube. Bardzo korzystnie wychodzą w tym momencie systemy kamer z manualnym, regulowanym obiektywem. Takie kamery w bardzo prosty sposób pozwolą nam ustalić kadr każdej z kamer, a jednocześnie nie obciążą szczególnie naszego domowego budżetu.

Planując montaż systemu telewizji przemysłowej domu należy mieć też na uwadze możliwy czas zapisywania obrazu na dysku. W większości przypadków na zaistniałą sytuację reagujemy bardzo szybko i nie potrzebujemy z tego tytułu też bardzo długich czasów zapisu. 7 dni zapisu jest czasem optymalnym, a jeżeli z jakiś powodu potrzebne jest przetrzymywanie zapisanego obrazu przez dłuższy okres, to dobrym rozwiązaniem na pewno będzie niewielka inwestycja w większy dysku lub modyfikacja jakości zapisywanego obrazu na dysku. Czas zapisu nam się zdecydowanie wydłuży, gdy zrezygnujemy z bardzo płynnego zapisu, lecz wiadomo jest to już nasz wybór.

autor: Damian Smoliński

Masz pytania? Chcesz dostosować najbardziej odpowiedni sprzęt do swojego domu?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać