Kategorie

Newsletter

Monitoring bezprzewodowy

Monitoring (nie)bezprzewodowy


Bardzo często w naszej branży spotykamy się z zapytaniem o kamery bezprzewodowe, a najlepiej żeby cały monitoring był bezprzewodowy. Pytając o takie systemy często mamy na myśli małe kamery które mają się łączyć z routerem poprzez wifi, a obraz zapisywany ma być na wewnętrznej karcie SD. Czy na pewno jest to takie dobre rozwiązanie? Praktycznie od razu można odpowiedzieć stanowcze “nie”, więc jak w takim razie rozwiązać problem z umieszczeniem kamery tam gdzie przewodu poprowadzić nie można? O tym słów kilka poniżej.


Słowem wstępu warto zaznaczyć, że bardzo często te nieduże, bezprzewodowe kamerki (które czasami spotykamy w dziale promocji w dużych marketach) mają całkiem niezły obraz. Mam na myśli oczywiście te co widzą już w HD lub FullHD, bo starsze kamery tego typu, choć cyfrowe dawały obraz jedynie w rozdzielczości 640x480 - co w dniu dzisiejszym powoduje uśmiech politowania. Takie kamery bezprzewodowe posiadają dwie poważne wady, omówmy po kolei każdą z nich:


- Są bezprzewodowe i łączą się z routerem po wifi - No chwila. Moment. Czemu ich główną zaletę obracamy w wadę? Z perspektywy profesjonalnego systemu telewizji przemysłowej jest to bardzo prosta sprawa. Komunikacja wifi dobrej jakościowo kamery będzie zajmowała bardzo dużo pasma bezprzewodowego. Co oznacza dla nas tyle, że obraz z kamer prawie na pewno nie będzie płynny. Bardzo prawdopodobne będzie też to, że przy zwykłym routerze będą problemy z łączeniem się z kamerą. W skrócie będą problemy z połączeniem. Jeżeli do tego dodamy złą wolę potencjalnego złodzieja, to z kamerą nie połączymy się na 100%. Zagłuszenie sygnału wi-fi w tym momencie jest banalnie proste co może spowodować, że nasza kamera nigdzie nie wyśle obrazu.


- Zapis na kartę SD - I znów to samo - przecież to główna cecha takich kamer. Ciężko spotkać sensowną kamerę, która jeszcze by obsługiwała karty pamięci większe niż 64GB. Proste wyliczenie tłumaczy od razu problem. Kamera FullHD, przy 12 klatkach na sekundę i bitrate równym 4096kbps na karcie 64GB zapisze… ledwo ponad 1 dzień. Na argument o możliwości zapisu na rejestrator od razu przypominam o pierwszej wadzie.


Czy jest w takim razie w ogóle możliwość uruchomienia monitoringu bez kabli?
Na szczęście jest, tylko wygląda to inaczej niż jak to oczekujemy. Kamery stosuje się “zwyczajne”. Mogą być to kamery analogowe, HDCVI, IP, tylko stosujemy do nich dedykowane urządzenia do transmisji bezprzewodowej - tak by mogły komunikować się z rejestratorem. W przypadku wychodzących już z obiegu kamer analogowych będzie to na przykład zestaw do transmisji VID-5. Prosty system oparty o nadajnik przy kamerze i odbiornik od strony rejestratora i zapewnia nam to stabilną transmisję na odległości do 300m. Ze względu na rozdzielczość działania systemy HDCVI lub AHD muszą korzystać już z innego systemu - QARA. W takim systemie można korzystać z jednego zbiorczego odbiornika i kilku nadajników. Natomiast taki zestaw monitoringu bezprzewodowego może działać nawet na odległości do 2km.


       
VID-5 QARA MIKROTIK UBIQUITI


Na koniec perełka - czyli systemy bezprzewodowe do kamer IP. Przy odpowiednim skonfigurowaniu, każdy nadajnik może być odbiornikiem oraz przekaźnikiem. Transmisja na kilka kilometrów nie jest nam straszna, nawet w trudnych warunkach. Jedynym problemem w porówaniu do VID-5 i QARA stanowi to, że wyboru i konfiguracji sprzętu musi dokonać osoba kompetentna oraz zaznajomiona z tą technologią. Do polecanych systemów zaliczamy Mikrotik oraz Ubiqiuti. Natomiast w każdym z tych systemów mamy pewność, że sygnał dotrze do rejestratora i zostanie na nim zapisany. Monitoring bezprzewodowy jest jak najbardziej do zrobienia, tylko kamery bezprzewodowe wygląda inaczej niż oczekiwaliśmy.

Na koniec warto przypomnieć, że tak czy inaczej do miejsca montażu kamery i tak musimy doprowadzić zasilanie - bez tego nie ruszymy. Niestety kamer działających bez prądu nadal nie ma...autor: Marek Kowalczyk

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o monitoringu bezprzewodowym?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
   
   
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
   
Zobacz jak dojechać