Kategorie

Newsletter

Monitoring analogowy - czy to już przeszłość?

Nowości technologiczne sięgają każdej gałęzi rynku i zauważyć to możemy zarówno wśród telefonów komórkowych, komputerów osobistych, a także telewizji przemysłowej. Historia telewizji o ograniczonym dostępie ma już ponad kilkadziesiąt lat i wiele już zdążyło się zmienić. Na początku lat 70 powstały systemy magnetowidowe, które zapisywały obraz z kamer na przygotowane kasety, a sporo później kasety zostały zamienione na dyski twarde. Rozpatrując historię telewizji przemysłowej warto zwrócić uwagę na społeczne znaczenie monitoringu w przestrzeni publicznej. W badaniu wykonanym przez Uniwersytet Cambridge (2009r.) naukowcy wykryli korelację między instalacjami telewizji przemysłowej, a przestępczością i przykładowo uruchomienie systemu CCTV na parkingach zmniejszyło przestępczość na tym terenie aż o 51%. Nagrania z telewizji przemysłowej mogą doprowadzić śledczych do sprawców napaści i umożliwić wymierzenie kary. Monitoringi zawitały na dobre w szkołach, miastach, magazynach i domach. Od samego początku działania telewizji przemysłowej zmieniło się jednak już całkiem sporo, jaka jest więc przyszłość telewizji analogowej?


Monitoring analogowy przeszedł sporą drogę od samego początku i cały sprzęt zmienił się bardzo od pierwotnej wersji. Aktualnie kamery telewizji przemysłowej (np. Samusung) działają w bardzo wysokiej rozdzielczości 1000TVL i porównując ich obraz z kamerami wcześniejszymi zauważymy bardzo duży skok jakości. Jednak w tak zwanym międzyczasie pojawił się monitoring cyfrowy, który zmienił oblicze jakości telewizji przemysłowej. Chociaż może nie od razu. Przez co przez bardzo długi czas system analogowy był tą tańszą i bardziej dostępną stroną technologii. Systemy cyfrowe oferowały jakości rzędu FullHD, kiedy analogowy system nadal był w rozdzielczości D1 lub 960H.
Jednak zauważmy coś co nie tak dawno pojawiło się na rynku. Na rynku pojawiły się różne systemy wywodzące się z systemu analogowego. Analog-High-Definition (AHD), HDCVI lub HDTVI – wszystkie te systemy pozwalają na obserwację terenu przynajmniej w jakości HD. W bardzo duży uproszczeniu wcześniej wymienione systemy opierają się na takim samym sposobie działania jak monitoring analogowy. I warto też zauważyć, że są równie łatwe do podłączenia oraz może wykorzystywać też poprowadzone już przewody.


Czy w takim przypadku jest w ogóle dalsza instalacja systemów analogowych? Coraz mniejsza. Aktualnie dostępne systemy analogowe w porównaniu z tymi działającymi 5-10 lat temu stoją na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz najlepiej to montować tylko jeżeli nie chcemy zmieniać całego systemu. W szkołach, firmach systemy analogowe coraz częściej są w całości wymieniane na systemy HDCVI w FULLHD. Bardzo podobny trend utrzymuje się w przypadku magazynów, obiektów sakralnych czy chociażby przestrzeni publicznej. Systemy wywodzące się z systemu analogowego oferują już dużo lepszą jakość działania, a w każdym większym obiekcie i tak najlepiej sprawdzi się system IP.

autor: Marek Kowalczyk

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o monitoringu analogowym?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać